Buradasin: Anasayfa > Anne - Çocuk, DAMAK TADIM .., Eğlencelik, FOTO GALERİLER, Genel, Gülmecelik, Kadın, MAZİYE BİR BAKTIMDA, Pratik Mutfak Bilgileri, Pratik Puf Noktalari, Puf Noktalari, Yemek Tarifleri > Mutfak Fobisi :O

Mutfak Fobisi :O

LoadingBu Yazıyı Favorilerine Ekle

 

Acıkmıım susamıımm mutfaaann önünden bile geçmiicem nerdeyse ..  baba mesleği hepimizi hazır yemeğe konmayı alıştırdı galiba 🙂 okul çıkışları baba tükkanına gider pilav + kuru + döner 3 lüsü yaptırır afiyetle götürürdüm .. bizim evde doğru dürüst sulu yemek piştiğini hatırlamam, yenmezdi de ..

pazarları hep kahvaltı fasılları olurdu ..en çok ona hasretlerdi.. koca tavaya tereyağlı peynirli yumurta kırılmaz sofraya konmazsa ona kahvaltı denmezdi , hala da ööle 😉 pazar günleri de babam arada mutfağa girer lokanta usulü çalışır yemek yapardı. Hiiiç girmemesi bizim hayrımızaydı aslında ama illa kendi damak tadına göre yemek yapılsın istediği için bol tereyağlı, bol etli bol bilmem neli hep bol bol adamın gözü doymuyor ki midesi doysun 🙂  işte o bolluk arasında mutfağı savaş alanına çevirirdi. Biz yamaklar arkasında emre amade çivi gibi bekler, soğan soy patates soy kevgiri ver bıçağı çıkar kaynanış mı kontrol et dibi tutmasın karıştır dağınıklığı topla tekrar kirlensin tekrar yıka topla buzdolabının kapağını açıp kapama sayısını artık hatırlamazdık.. ppöööfff walla kendin yapsan bu kadar yorulmazsın .. güya babam yemek yapıo 😀

 

 

adam asabi, titiz .. istediği anında yerine getirilicek .. hem gözüne hem midesine hitap edecek .. çok kere sofrada beğenmediği yemeklerin tencerelerin havada uçuştuğunu bilirim. Kaşık , kepçe her türlü mutfak alet edavatını kafamızda tatmışlığımız vardır. Bu da çocukluk travmalarımdan biridir 🙂 Babamla hele hele asabi titiz bir aşçıyla mutfağa girmek her yiğidin harcı değil 🙂

bi gün işten gelmiş mutfak lavobasında  2-3 tabak bulaşık bırakmışım diye yediğim şamarın izi hala sızlar:)

bi de kasa kasa taşımayı sever ööle ki biz yerleştirmekten tıkıştırmaktan yer açmaya çalışmaktan helak oluruz, arkada kalan malzemeler unutulur o kalabalık arasında gün gelir bozulur .. bi de çöpe gidenler için ayrı tantana çıkardı..

walla “baba” evlat olsan sevilmezsin, o derece yani 🙂 Canımmm  Babamm .. aslında takdire şayanlığıda bu titizliğinden  gelir .. yıllardır aynı heves ve heyacanla bereketi kaçmasın diye sabahın ilk ışıklarıyla uyanıp işine gitmesinden , etin en iyi yerini seçmesinden ve özenle onları tek tek sinirlerinden ayırmasından, lobyanın en kralını almasından, arpacık soğanın en lezzetlisini yemeğine katmasından azminden ustalığından ve kaliteden ödün vermemesinden dolayı “Yaşam Boyu Onur, Başarı, Aşçı Ödüllerini“ de sonuna kadar hak ediyor. Alkış !!!

 

 

ama işte bende de ” mutfak fobisi  “ babamla başladı .. bir Aşçı kızına yakışır iyi yemekler yapamamak , yapmak istememek, gerekmedikçe mutfağa sanki silah zoruyla giriyormuş modunda olmak babamla geçirilen mutfak mesailerine dayanıyor ..

dilerdim ki mutfağa aşkla şevkle gireyim, yemek yaparken haz alayım.. tıpkı babam gibi .. sevdiklerime , misafirlerime özenle kurulmuş sofralarda damaklarını, ağızlarını midelerini şımartacak yemekler servis edeyim..

işte bu sebepledir ki “yemek yapmak zulm ama yemesi ooooo yemelere doyamaaaam:) “ .

 

Begüm METE

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu
BU YAZIYA PUAN VERiN...
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +4 (from 4 votes)
Mutfak Fobisi :O, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Etiketler: , , , , , , ,

Powered by Disqus